Články


Honda CB1000R

2012-04-23 Přečteno: 3 090x

Ze čtyř válců litrového motoru je u Hondy CB1000R k dispozici 125 koní. Konkurence nabízí víc. Ovšem i tak platí, že pokud toužíte po image nespoutaného streetfightera, zřejmě tento stroj v hledáčku bližšího výběru zůstane. Odradit vás může možná vzhled. Nebo kredit velkosériového výrobce. Jinak nic.

Motocykl je většinou vnímán jako výraz jisté individuality. Jinou prioritu má toto kritérium mezi skútry do 50 ccm, jinou u chopperu anebo právě u kategorie streetfighter, kam patří tento stroj. Majitelé na nich zpravidla pokoušejí rovnováhu – ať už při jízdách po předním nebo zadním kole.

Proto má ostatně CB1000R proporce a tvary, jaké můžete vidět na fotkách. Sedlo je relativně vysoko (82,5 cm) a svažuje se vpřed. Nádrž je opatřena dorazy z pěnové pryže. Můžete ji svírat koleny bez obav, že by lak došel k úhoně. Navíc neklouže. Spolujezdec si ale příliš nepohoví.

Široká zlatá řídítka souzní s ideální jezdeckou pozicí pro boj s rovnováhou. Vzpřímená pozice je vhodná pro silniční slalom nebo jízdu po zadním, vadit bude při jízdě vysokou rychlostí. Zalehnutí na nádrž tuto principiální obtíž řeší jen částečně. Nejde o výtku, ale o konstatování faktu.

Čtyřválec CB1000R vychází z vítězného stroje značky ze seriálu mistrovství světa Superbiků 2007. Maximální výkon 125 koní při 10 000 otáčkách i 99 Nm při 7750 otáčkách ovšem patří v této třídě ke spíše podprůměrným hodnotám. A přestože většina čtenářů bude zřejmě zastávat názor, že koní není nikdy dost, ve skutečnosti v tomto případě nedostatkem výkonu netrpíte.

Průběh a dostupnost točivého momentu jsou totiž krásně lineární. Možná i proto mohou mít někteří ve vysokých otáčkách pocit, že „nahoře se už nic moc neděje“. CB1000R totiž chybí ostrá hranice „vláčnosti“ a „tahu“, která je typická pro většinu konkurence. Pro amatérské kaskadéry, chcete-li streetfightery, jde ovšem o ideální stav.

Na vysoké úrovni je také podvozek. Poskytuje relativně dost pohodlí a je stavitelný. Že na rozbitých okreskách zneklidní, je dáno krátkým rozvorem. Jde opět o vlastnost – díky rozvoru je motorka hbitá, mrštná a vyvážená, což budou kaskadéři velmi kvitovat.

Brzdová soustava Hondy tradičně kombinuje účinek přední i zadní brzdy. I po zmáčknutí páčky přední brzdy tedy aktivuje brzdu v kole zadním. Testovaný stroj byl vybaven i systémem ABS. Obojí fungovalo výtečně. Příplatek 15 000 korun za systém C-ABS se zdá rozumný.

Honda CB1000R snad nemá chyb. Je kompaktní, hravá a skvěle ovladatelná. Ano, papírově jí sice schází koně, ovšem v reálu oceníte spíš to, že na rozdíl od jiných strojů je na CB1000R nemusíte shánět dohromady – jsou k dispozici okamžitě, kdy dáte plynem povel.

Celá koncepce motorky a její ergonomie je povedená, po prvním metru v sedle máte pocit, že je to motorka stavěná přímo pro vás – žádné testovací kilometry nejsou potřeba. Pak můžete namítnout, že je to masová produkce – Honda. Ovšem proti tomu je tu její neprůstřelná spolehlivost a hlavně široké servisní zázemí značky. Takže jediné, co musíte opravdu řešit, je vzhled…

 

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor: 998 ccm, V4, čtyřtakt, chlazený kapalinou, DOHC
Max. výkon: 92 kW (125 k) při 10 000 ot./min
Max. točivý moment: 99 Nm při 7750 ot. /min.
0 - 100 km/h: výrobce neudává
Kapacita nádrže: 17 l 
Hmotnost:
217 kg
Pohon: řetězem
Cena: 249 900 Kč (bez ABS)

 

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články