Články


MotoGP – Honda

1 komentářů 2013-04-21 Přečteno: 984x

Rok 2000 – 2001 (Honda – 500 ccm )

V roce 2000 Rossi přešel do kubatury 500 ccm k továrnímu týmu Honda. Jeden ze členů nejvyššího vedení Hondy, Jeremy Burgess, tehdy pro Rossiho vybral model NSR500. Byl přesvědčen, že bude-li tento motocykl řídit právě Valentino Rossi, nemůže to skončit ničím jiným než úspěchem. Během prvního roku u Hondy měl Rossi velmi dobré zázemí, jeho osobním poradcem byl bývalý několikanásobný světový šampión ve třídě 500 ccm Mick Doohan. I s tím dříve Jeremy Burgess spolupracoval. Příchod do kategorie do 500 ccm byl také začátkem rivality mezi Valentinem Rossim a Maxem Biaggim, který do příchodu Rossiho v pětistovkách nepochybně mužem číslo jedna. Rozdílnost povah obou jezdců a Biaggiho dosavadní bezkonkurenční popularita především u italských fanoušků, kterou začal oslabovat rostoucí tábor příznivců Rossiho, měli za následek obrovskou rivalitu obou jezdců.

Rossi v průběhu své první sezóny u Hondy postupně odhaloval všechny silné stránky motocyklu NSR500 a svými nápady i nadále přispíval k jeho vylepšování. Trvalo to devět velkých cen, než Valentino Rossi poprvé stanul na nejvyšším stupínku stupňů vítězů, ale bylo zřejmé, že stejně jako v obou nižších kubaturách bude i tentokrát první sezóna víceméně testovací a čas tohoto jezdce přijde v sezóně následující. Rossi nakonec v celkovém pořadí skončil druhý, zvítězil Kenny Roberts Jr a Max Biaggi se musel spokojit s místem třetím.

Světovému šampionátu v roce 2001 už Rossi dle očekávání kraloval, zvítězil v 11 velkých cenách, včetně prvních tří a posledních čtyř. Touto sezónou však éra pětistovek končila, a to nejen pro Rossiho, ale pro všechny jezdce.

V roce 2001 Rossi navíc zahájil spolupráci s americkým jezdcem Colinem Edwardsem. Na motocyklech Honda VTR1000SPW se zúčastnili vytrvalostního závodu Suzuka 8 Hours a navzdory tomu, že Rossi neměl se superbiky téměř žádné zkušenosti, v tomto závodě zvítězili.

Rok 2002 – 2003 (Honda – MotoGP 990 ccm)

Od roku 2002 se stala nejvyšší třídou MotoGP a dvoutaktní motory o objemu do 500 ccm byly nahrazeny čtyřtaktními motory do 990 ccm. Honda pro své jezdce připravila model RC211V. Tento motocykl s pětiválcovým motorem V5 chlazeným vodou měl již tradičně poněkud zvláštní tvar, dosahoval však fenomenální rychlosti.

Řada jezdců se v roce 2002 potýkala s problémy, bylo třeba zvyknout si na silnější motocykl a doladit a vybrousit detaily. Přesně to Valentino Rossi potřeboval. Od první velké ceny sezóny v podstatě držel mistrovský titul pevně v rukou a ani na chvíli ho nepustil. Zvítězil v neuvěřitelných osmi z prvních devíti závodů a celkově nakonec posbíral 11 vítězství.

I v roce 2003 Rossi zpravidla nechával své soupeře daleko za svými zády. Získal 9 pole position a 9 vítězství a zajistil si tak zisk třetího titulu mistra světa v řadě za sebou. Jedním z nejvýraznějších momentů v kariéře Valentina Rossiho se stala Velká cena Austrálie 2003, a to vzhledem k jedinečnosti okolností, za kterých se Rossimu podařilo zvítězit. Jezdec týmu Ducati Troy Bayliss havaroval, Rossi však ignoroval žlutý praporek signalizující nebezpečí na trati a předjížděl, za což byl penalizován deseti sekundami. Rossi byl v tu chvíli v čele závodu, odpoutal se tedy od zbytku startovního pole, každým kolem zvyšoval svůj náskok a do cíle nakonec dojel o 15 sekund dřív než všichni ostatní, což mu samozřejmě bohatě stačilo k tomu, aby svou penalizaci smazal a závod s přehledem vyhrál.

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
MotoGP – Honda 1 viki

Foto galerie


Články